Echo

Termijnecho
U krijgt bij uw eerste afspraak termijnecho. Tijdens deze echo kijken we hoe lang u precies zwanger bent, of het hartje klopt en of er eventueel sprake is van een meerling zwangerschap. Wij kunnen niet beoordelen of uw kindje gezond zal zijn.

Liggingsecho
Bij 36 weken wordt er een liggingsecho gemaakt. Met deze echo bepalen we of er sprake is van een hoofdligging of een stuitligging. Met deze echo kunnen we niet bepalen of uw kindje gezond is.

20-weken echo

Onderzoek naar bepaalde lichamelijke afwijkingen van het kind kan worden gedaan met de 20-weken echo, ook wel structureel echoscopisch onderzoek (SEO) genoemd. De echo vindt bij voorkeur plaats tussen de 18-23 weken en wordt gedaan in ziekenhuis Nij Smellinghe door de gynaecoloog, Dr. Amelink huisarts in Garijp of Tineke de Vries echoscopiste in Kollum. U beslist zelf door wie u deze echo laat maken.

Bij deze echo wordt gekeken naar de ontwikkeling van de organen van het kind. Ook wordt er gekeken of het ongeboren kind goed groeit en of er voldoende vruchtwater is. Voorbeelden van afwijkingen die bij deze echo kunnen worden gezien: Bij de 20-weken echo is het geslacht in de meeste gevallen te bepalen. De echoscopist vertelt u alleen wat het geslacht is als u hier zelf naar vraagt.

De 20-weken echo is een redelijke betrouwbare methode om ernstige aangeboren afwijkingen te ontdekken. Toch is dit onderzoek geen garantie voor een gezond kind. Niet alle aandoeningen kunnen worden gezien op een echo.

U krijgt een schriftelijke uitslag mee van het ziekenhuis of de echoscopist. Bij gebleken (mogelijke) afwijkingen wordt de verloskundigenpraktijk Wolkom (telefonisch) op de hoogte gebracht en zult u door ons worden doorverwezen voor nader onderzoek.

Het maken van de 20-weken echo duurt ongeveer 30 minuten.

Bewust kiezen
U bepaalt zelf of u uw ongeboren kind willen laten onderzoeken. De volgende onderwerpen kunnen belangrijk zijn bij de beslissing om de 20-weken echo wel of niet te laten doen: Als u besluit een 20-weken echo te laten maken dan krijgt u van ons een verwijzing en een informatieformulier mee.

Met ingang van 1 januari 2006 is de 20 weken echo opgenomen in het basispakket en wordt dus volledig vergoed door de zorgverzekeraar.